Vihorlatská knižnica v Humennom

Tel: +421577763517, IČO: 37781464

E-mail: kniznica@vkhe.sk

Aktualita

Pozvánka na besedu

Pozvánka na besedu

Rusínske skladby a piesne v notách

Dlhoročný pedagóg a hudobník, Ivan Mihalič, pochádzajúci z Medzilaboriec, je autorom dvoch publikácií určených pre hudobníkov. „Ej, zahrajte, zahrajte“ sú variácie na známe ukrajinské a rusínske piesne pre hráčov na akordeón, spevník „Labirski spivanki, voda kryštálová“ obsahuje nielen noty ale aj texty piesní, ktorých autorkou je Melánia Hermanová. V utorok 23.novembra 2021 sme sa rozprávali o impulze k zostaveniu spomínaných publikácií a predovšetkým o hudbe, ktorá výrazným spôsobom formovala život nášho hosťa.

Viac foto tu...

Halloween v Komunitnom centre

Vo štvrtok 18.11.2021 sme sa v Komunitnom centre opäť stretli s deťmi z osady Podskalka. Vzhľadom na platné opatrenia ich nebolo veľa, no s o to väčšou chuťou si vypočuli strašidelný príbeh z knihy Nebojsa a iné hororozprávky od Pavla Dobšinského. Vytvorili si halloweenske záložky do kníh, prvýkrát sa stretli so zvlečenou kožou z hada a spoločnými silami si namaľovali na tvár rôzne masky.

Viac foto tu...

V období od 19.11.2021 do 2.12.2021 prebieha na Slovensku štvrtý krát výzva „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok?“ Jej cieľom je, aby počas týchto Vianoc neostal nik bez darčeka. Potešme spoločne seniorov a seniorky v sociálnych zariadeniach, pre ktorých môže byť krabica od vás jediným darčekom, ktorý dostanú. Naplňte krabicu od topánok maličkosťami, o ktorých predpokladáte, že by mohli potešiť babku či dedka a doneste ju k nám. My ju posunieme kontaktnej osobe starajúcej sa o spravodlivú distribúciu všetkých zozbieraných krabičiek, ktorou je pre mesto Humenné Janka Ulipová Rídziková.
Viac informácii nájdete na stánke www.kolkolasky.sk

                                      

 

                                                                 

 

 V sobotu 13.11.2021 bola v priestoroch Vihorlatskej knižnice inštalovaná ďalšia výstava realizovaná vďaka spolupráci s PointA o.z. Autorkou obrazov na výstave s názvom EXIsT je Humenčanka Vladimíra Savkaničová, ktorá do nich pretavila svoje často až rozprávkové a snové videnie sveta. Súčasťou inštalácie bola v sobotu video prezentácia projektu. Obrazy tvorené rôznymi technikami môžete v knižnici vidieť do 13.decembra 2021.

Viac foto tu...

 

Týždeň od 8. – 14. 11.2021 bol na Slovensku Týždňom vedy a techniky. Okrem knižnej výstavy boli u nás dominantnými podujatiami prednášky evolučného biológa, paleontológa, doc. RNDr. Martina Kundráta, PhD. Predpoludňajšia prednáška s názvom Za dinosaurami z Humenného až na koniec sveta bola rozprávaním o tom, ako sa môže splniť jeden detský sen a premeniť sa na celoživotnú vedeckú misiu. Prednášky sa zúčastnili žiaci z 5.A a 6.A ZŠ Hrnčiarska, ktorí svojimi podnetnými, zvedavými a znalými otázkami prednášajúceho veľmi potešili. Popoludňajšia prednáška s názvom Vymieranie živočíchov – poznatky z praveku a súčasnosti bola určená širokej verejnosti. Vypočuli sme si informácie o doposiaľ známych vymieraniach na planéte Zem, ktoré sú súčasťou jej prirodzeného cyklu, ale aj fakty o tom, prečo je súčasné, tzv. šieste vymieranie hrozivejšie ako všetky predchádzajúce.

Viac foto tu...

Vernisáž výstavy Kvety krvi

11.11.1918 o 11. hodine a 11. minúte zaznela posledná salva pri podpise prímeria vo Francúzsku, ktorým sa oficiálne skončila prvá svetová vojna. Odvtedy je tento deň známy ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Ich symbolom a symbolom úcty voči vojnovým obetiam sú červené vlčie maky – podľa básne chirurga Johna McCrae-ho „In flandres fields“. V spolupráci s OZ Podvihorlatská paleta sme v priestoroch Vihorlatskej knižnice pripravili už piaty ročník výstavy obrazov, na ktorých žiaria červené maky. Vernisáž výstavy sa uskutočnila 9.11.2021, obrazy je však možné vidieť do konca mesiaca november.

Viac foto tu...

Sobotu, 6. novembra 2021, sme si vo Vihorlatskej knižnici v Humennom spestrili predpoludnie
s malými návštevníkmi strašidelnými príbehmi. Najskôr si čertíci, bosorky a jednorožce vypočuli jednu z rozprávok z knihy Pavla Dobšinského, neskôr bolo na programe čítanie vlastných hrôzostrašných príbehov, ktoré deti samé napísali. Príbehy si pripravili Lilianka Šidlovská, Elka Myciová a Ondrejko Ulip, žiaľ, rôzne dôvody nedovolili našim pravidelným návštevníkom prísť a svoje diela osobne prečítať. Preto sme si super príbehy Elky a Lilianky vypočuli aspoň v online priestore a Ondrejkov príbeh prečítala deťom teta knihovníčka. Samozrejme, odmena za ich príbehy na všetkých troch počká u nás v knižnici. Malé strašidielka si počas sobotňajšieho predpoludnia ešte vyrábali knižné záložky a spolu sme si zahrali zábavnú hru Zombie ruka, pri ktorej sme sa všetci nasmiali. Za krásne kostýmy dostali sladkú odmenu aj všetky naše strašidielka.

                                                                                  Viac foto tu...

Vihorlatská knižnica vyhlásila v októbri 2021 výtvarnú súťaž pre deti základných a materských škôl s názvom Darček pre mojich starých rodičov. Úlohou detí bolo nakresliť obrázok pre starkých a ním vyjadriť svoju lásku k babke či dedkovi. Do súťaže nám prišlo 60 výtvarných prác, rozhodli sme sa oceniť 10 z nich.

V kategórii materských škôl ceny získali:
1. miesto: MŠ Dargovských hrdinov, 4. trieda

2. miesto: MŠ Dargovských hrdinov, 5. trieda
2. miesto: Hanka Sotáková, MŠ Osloboditeľov
3. miesto: Karolínka Hajdučková, MŠ Třebíčska
3. miesto: Ninka Škurková, MŠ Štefánikova

V kategórii základných škôl ceny získali:
1. miesto: Damiánko Dušák, ZŠ Pugačevova

2. miesto: Lilianka Šidlovská, ZŠ Dargovských hrdinov
2. miesto: Jakubko Vaňka, ZŠ SNP
3. miesto: Tamarka Kudlová, ZŠ Dargovských hrdinov
Viac foto tu...                                                                                    3. miesto: ZŠ s MŠ Papín

                                                                                             Výhercovia si na oddelení pre deti a mládež vyzdvihli knižné odmeny. 

Vždy je niečo, za čo môžeme byť vďační

Počas mesiaca október sa mohli čitatelia Vihorlatskej knižnice, ktorí dosiahli vek nad 60 rokov, zapojiť do našej malej ankety. Stačilo napísať svoje meno a obľúbenú knihu na pripravený anketový lístok, aby sme ich zaradili do žrebovania o knižné odmeny. Do výzvy sa zapojilo 54 čitateľov, v utorok 2.11.2021 sme vyžrebovali sedem z nich, ktorých sme potešili knižnými darmi.
Ďakujeme vám za vašu priazeň!

Viac foto tu...

Beseda s Tinou Minorovou

Vihorlatská knižnica v rámci projektu Svoj príbeh rozpráva pozýva na besedy Humenčanov so zaujímavým životným príbehom. V stredu 27.októbra 2021 bola hostkou ilustrátorka, dizajnérka a copywriterka Tina Minorová. Predstavila nám svoje výtvarné práce, ktoré sme mali možnosť vidieť fyzicky ale aj v elektronickej forme, priblížila nám prácu knižného ilustrátora a prezradila i to, s ktorými knihami sníva najčastejšie a najradšej. Návštevníkov podujatia, ktorí ilustrátorke položili zvedavé otázky, odmenila Tina Minorová dvoma autorskými kresbami, troch ďalších potešili kresby, ktoré sú taktiež jej výtvorom.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac foto tu...